това терминологично уточнение направи адвокат Михаил Екимджиев по повод терминологичното спорове около това какво е правил Бойко Борисов в прокуратурата
На служебно място, на място, на което е ситуирана институция, каквато е прокуратурата не се водят частни разговори. Частни разговори се водят по домовете, в ресторанти, в кафенета - заяви за БГНЕС адвокат Михаил Екимджиев във връзка с изказването от днес на Борисов, че той не бил на разпит при Борислав Сарафов, а на разговор.
Но за да е там Борисов, това означава, че той е призован иначе няма работа в прокуратурата. Единствената форма, при която на служебно място в работно време прокурор може да общува с някого, това е процесуална форма, тоест там трябва да е извършено някакво процесуално или предпроцесуално действие по формата на проверка. Можем само да гадаем какво точно се е случило, но прокуратурата би трябвало да предостави информация, след като самият Борисов отказва да отговори на въпросите на медиите, поясни Екимджиев. Той категорично отказва да приеме, че едва ли не по инициатива на Борисов, с охрана, се отива да се води частен разговор в прокуратурата. "Това е извън, както протокола и добрите политически нрави, така и извън процесуалните правила, по които работи прокуратурата като публична институция", подчерта адвокатът.
Попитан дали прокуратурата изчаква специално да минат изборите, за да се произнесе по скандала със записания разговор между Борисов, Кокинов и Найденов, Екимджиев отговори, че има твърде много неизвестни, но е възможно това да е така. "Поне досега прокуратурата работеше по този начин. Тя просто се присламчваше и демонстрираше слугинаж по отношение на политически силните. Така че ако се запази досегашният маниер на действие на прокуратурата, особено в годините на Борис Велчев, логично е да се очаква точно това. От друга страна като юрист си давам сметка, че тази проверка, която започна и за подслушването, имаме предвид със специализираните автомобили, и този разговор между Борисов, Кокинов и Мирослав Найденов, иска технологично време. Тоест напълно възможно е прокуратурата да има нужда от време, за да достигне до едни категорични професионално обосновани заключения, вместо да допуска предположения, което не съответства на тежестта и на характера на институцията. Така че не мога да кажа дали прокуратурата изчаква да мината изборите", заяви Екимджиев.
На въпрос дали има чадър от страна на главния прокурор Сотир Цацаров над бившия премиер Бойко Борисов, Екимджиев отговори, че ако се има предвид последният разговор между Борисов, Кокинов и Найденов не може да се каже дали има чадър. "Там, на този запис, Бойко Борисов е най-умерен. Неговото поведение е изключително просташко, но не толкова престъпно, каквито са репликите на останалите двама. Но чадър по отношение на Бойко Борисов има категорично за делото на Мишо Бирата. Защото там всички чухме как той разпореди спиране на митническа проверка в пивоварната "Леденика", обяснявайки, че се е разбрал с Мишо Бирата. Това е корупционно престъпление, превишаване на власт и правомощия, за което не е изтекла давността. Така че там определено има някакъв чадър. Има чадър и по отношение на Роман Василев, който всички видяхме какво направи при ареста на Николай Цонев. Това също е тежко умишлено престъпление, за което не е изтекла давността. Вместо да бъде разследван и наказан, той е много близо до главния прокурор в почти всички негови публични изяви и проверките на ЕРП-тата, проверките на подслушването, а сега и лице на Софийска градска прокуратура, колкото и гротескно, и парадоксално да е това", категоричен е Екимджиев.
Днес след час и половина във Върховна касационна прокуратурата, бившият премиер Бойко Борисов излезе и след опит да избегне чакащи го медии, заяви, че не е бил на разпит, а на разговор. По-късно стана ясно, че той всъщност е бил на разпит, не на разговор. Борисов отказа да отговаря на въпросите на журналистите за скандалния разговор между него, Николай Кокинов и Мирослав Найденов в Банкя. Той се спря на три пъти пред медиите, като единственото, което казваше бе, че в прокуратурата са разговаряли и то за престъпната група, според него, която организира подслушвания. "Разговаряхме на тема как да се установи тази престъпна група, която организира незаконни подслушвания в домовете на хората", каза Борисов, който не отговори на въпросите дали е имало разговор в Банкя, дали сам е поискал доклада от Кокинов.
Преди две седмици стана ясно, че бившият премиер Бойко Борисов лично е вземал противозаконно резултати от прокурорски проверки, преди да са обявени от прокуратурата. Това стана известно от един от записите, които бяха разпространени до медиите. Борисов получава данните от прокурорските проверки лично от вече отстранения скандален прокурор Николай Кокинов. След скандалния разговор между Бойко Борисов, Николай Кокинов и Мирослав Найденов градският прокурор на София подаде оставка от длъжността, и като магистрат. Предстои след изборите на 13 май Кокинов да бъде изслушан от Етичната комисия към ВСС.
0 коментара:
Публикуване на коментар