Швейцарците отхвърлиха на референдум въвеждането на минимална работна заплата от 4000 франка (3300 евро) бруто и 22 франка (18 евро) на час, предаде Ройтерс.
77% от избирателите са гласували против предложението, показаха първите прогнозни резултати. В Швейцария в момента няма национално въведена минимална заплата. Възнагражденията се определят от индивидуални или колективни трудови договори.
Референдумът бе по инициатива на швейцарския синдикат SGB и бе подкрепен от партиите на социалистите и на зелените. Профсъюзите се аргументираха, че подобна минимална заплата е необходима заради високия стандарт на живот в големите градове като Женева и Цюрих.
Предложената минимална заплата от 18 евро на час щеше да е най-високата в света. За сравнение почасовата минимална надница във Франция е 9,43 евро, в Испания е 5,05 евро, а в Германия ще бъде 8 евро от 2015 г.
Резултатът накара бизнеса в страната да си отдъхне. Работодателите се опасяваха, че въвеждането на толкова висока минимална заплата ще доведе до сътресения в сферата на заетостта.
От седмици дебатът между привърженици и противници на идеята не спираше. Привържениците на рекордно високото почасово заплащане смятаха, че то ще помогне да се смекчат големите разлики в заплатите в страната. Критиците пък отговаряха, че подобен висок праг може да доведе до съкращаване на работни места и до скок на безработицата.
Вотът включваше и спорния въпрос за купуване на 22 изтребителя "Грипен" от Швеция за общо 3,1 млрд. франка (2,5 млрд. евро). Резултатите сочат, че 53,4% от гласувалите са против сделката и тя няма да се състои.
Правителството и определени бизнес кръгове лобираха за сделката. Противниците обаче твърдят, че страната не се нуждае от нови самолети, чиято цена впоследствие може да нарасне многократно.
Нямаше разногласия по третия въпрос от референдума. С почти две трети бе приета мярка срещу педофилите. Ако бъдат изобличени, те няма да могат да работят с деца до края на живота си. Правителството се противопостави, като даде пример с 20-годишен младеж, който е осъден за връзката си с 16-годишната си приятелка.
Живеещата в пряка демокрация Швейцария провежда референдуми на всеки три месеца.
0 коментара:
Публикуване на коментар