Първите 100 парамедици и 80 лекарски асистенти ще започнат академичното си обучение наесен, съобщи здравният министър д-р Таня Андреева, цитирана от "24 часа".
Ще ги приемат в медицинските университети в София и Варна. Предстои акредитация на факултета в Бургас, който ще обучава медсестри и парамедици. Това е първата подготовка на такива кадри, която ще се провежда по одобрена от МОН програма.
"У нас спешната помощ е само на лекарите, а по света е на парамедици и лекарски асистенти. Мястото на лекарите е в спешните отделения и по изключения в линейката, когато трябва да се проведат реанимационни действия на място. Специалист, който влиза в досег с пациент в животозастрашаващо състояние, трябва да има много сериозна подготовка, без бели петна", обясни д-р Андреева.
От догодина ще се работи и по заявки на общините, тъй като тези кадри ще работят и в общинските патронажни центрове. Резултати се очакват след 3-4 г.
"Готови сме с анализа къде какво е нужно като апаратура, ремонти, линейки и предстоят процедурите. Специалисти от бъдещите национални спешни комплекси - т.нар. пироговчета, ще бъдат изпратени на обучение в Израел и Германия", каза още д-р Андреева. Предстоят разговори и с Румъния, където за 4 г. имат 10% намаление на смъртността при спешност.
В най-близки срокове по публичната инвестиционна програма и със съфинансиране от МЗ в 20-30 спешни центъра ще бъдат подобрени условията. За около 5 млн. лв. ще се купят нови линейки с апаратура. Ще бъдат изградени 2 национални комплекса в Бургас и Търново, третият ще бъде в Пловдив, а не в Плевен, както бе планувано.
Отделения за долекуване пък ще бъдат изградени по програма на регионалното министерство.
0 коментара:
Публикуване на коментар