След като историята с трите изгубени в Балкана момчета завърши с щастлив край и те бяха намерени, журналистката Лияна Панделиева направи скандален коментар по случая - "Кретени и говедца".
Те са деца до 18 г. тук става дума за трима мъже, които без никаква мисъл, по гуменки се качват в Балкана. В резултат на това се организира най-голямата спасителна акция в страната. Хората правят какви ли не дивотии и после казват : "Какво от това?". За пореден път една глупост ще бъде героизирана. Гневът ми е породен от липсата на поемане на отговорност. Това каза журналистката Лияна Панделиева по БТВ.
Според спасителя Иван Драгошинов момчетата са се държали много неадекватно и не са следвали препоръките му. "Те не са знаели къде отиват. Аз ги попитам къде са и те ми казаха, че не знаят, че виждат светлините на Карлово. Дадохме им инструкции. Веднага каза да говорят само с представители на ПСС, за да не хабят батериите си. Въпреки това са се обадили на свои близки. След като ми казаха, че са стигнали до някаква срутена постройка, аз разбрах, че не са ме послушали. Посъветвах ги да не се качват нагоре, защото са неподготвени. Те ми отговориха, че са изморени и да им изпратя хеликоптер. Бащата на едното дете се обади и ни каза, че били гладни и искали да наемат кола до града. Това каза дежурният спасител в Планинската спасителна служба Иван Драгошинов по БТВ.
Нека първо се усмихнем, че са живи и здрави. Постъпката им трябва да се осъди, те са неразумни, но да не забравяме, че това са едни млади хора. Цяло щастие е, че те са живи. Човешкият живот няма цена. "Кугърите" трябва да тренират, а не да стоят. Това каза директорът на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев. Те не са престъпници, защити ги професор Пимпирев. Една годишна застраховка струва 35 лв., когато включиш и хеликоптер струва 40 лв. Тези хора нямат планинарската култура, затова няма да направят тази застраховка. Тръгнали са безотговорно и се държаха безотговорно, подчерта Драгошинов.
По около 20 000 лв. на човек излиза тази спасителна акция, но според бащата на едно от децата те не са били спасени, а само са намерили спасителния екип, обяви ръководилият спасителната операция.
Няма да им се извиня, а те трябва да се извинят на хората, които ангажираха с тяхното спасяване, категорична е Панделиева. Предлагам да открият набирателна кампания за деца, нуждаещи се от средства, за да измият глупостта си. Всяка глупост се плаща. Да си поемат отговорността, смята журналистката. Това е само един от примерите колко безотговорни хора има.
Спасителя определи поведението на младежите като подценяване на опасността и подигравка с планината. За четирите денонощия в спасителната операция бяха включени три хеликоптера на военните и Гранична полиция, 50 планински спасители, още толкова доброволци, обучени кучета, делтапланеристи. Само за доброволците разходите за първия ден са били 800 лева, а след това на всеки от тях по 40 лева на ден. Това обаче не включва вдигането на хеликоптерите. Според наши източници между 7000 и 8000 лева струва един час полет. Родителите на момчетата ги прибраха и отказаха всякакви коментари. Ако изгубените младежи нямат планинска застраховка, която струва около 20-30 лв. и покритието ѝ най-често е 1000 лв., те ще трябва да платят от джоба си разходите по акцията за издирването си.
1 коментара:
Възмущението е основателно за безразсъдното поведение на децата и техните родители , разходите направени по издирването им ще платим ние гражданите .
Публикуване на коментар