Новият закон за МВР бе окончателно приет на второ четене от 42-рото Народно събрание, съобщи БГНЕС.
Вносител на законопроекта е Министерски съвет, като от внасянето на текста до окончателното му приемане изминаха повече от шест месеца. Основната част от Закона за МВР беше приета преди парламентарната ваканция, но заради проблеми с кворума и парламентарни игри на опозицията, преходните и заключителни разпоредби от него останаха за след изборите.
Днес след близо час работа и без съществени дебати, всички текстове бяха приключен. Още докато течеше приемането на финалните текстове, от ГЕРБ обявиха че очакват държавния глава да наложи вето на този закон.
Законът за МВР бе един от най-тежките текстове, с които управляващите се заеха още след встъпването си в длъжност. Спрямо новите текстове главният секретар на МВР вече няма да бъде назначаван с указ на президента, а ще се назначава от правителството.
Според вътрешния министър Цветлин Йовчев по този начин министърът вече няма да има възможност да се намесва пряко в оперативната дейност, да влияе върху решенията, разследванията и резултатите от тях, включително и върху решенията дали да се използват СРС. Главният секретар вече ще има мандат от пет години, като досега такова изискване нямаше и с идването на всеки нов министър, постът се заемаше от различни хора.
Новият закон ще гарантира заплащането за извънреден и нощен труд на служителите на реда, което отдавна е желано от всички тях, изтъкват вносителите. Досега служителите на МВР получаваха допълнителни пари за до 50 часа извънреден труд месечно, а новите текстове предвиждат до 70 часа месечно. Извънредната работа ще се заплаща със 150% от обичайното възнаграждение.
Законът урежда и промени в синдикалната дейност в силовото ведомство, като се въвежда изискване представителност. В състава на Съвета за социално партньорство при МВР ще влязат 2 от общо 6-те полицейски синдиката, като в новия текст от закона е регламентирано, че за представителни ще се смятат синдикатите, в които членуват поне 5% от служителите на министерството и които имат звена в 1/3 от структурите му.
Законът урежда и въпроса с извънщатните сътрудници, които ще съдействат на МВР и при осъществяване на оперативно-издирвателната дейност и при опазване на обществения ред. Извънщатните сътрудници няма да имат правомощията на полицейски органи, а изискванията, редът за вписването, техните функции и редът за координация и ръководство на дейността им, ще се определят с наредба на министъра на вътрешните работи, гласят приетите текстове. При осъществяването на своята дейност те ще се легитимират с карта, чиито вид, форма и ред за издаване също ще се определят от министъра. Главните и областните дирекции на МВР ще водят списък на назначените извънщатни сътрудници, задължава законът.
0 коментара:
Публикуване на коментар