Експерти: Причина за трагедията в "Аспарухово" е самоубийственото поведение на хората

петък, 20 юни 2014 г.

Share this history on :
Трагедията във варненския квартал "Аспарухово" не се дължи на природата, а е изцяло човешка грешка твърдят експерти.
"Основната причина за трагедията в "Аспарухово" е самоубийственото поведение на хората", заяви Асен Личев, директор на дирекция "Управление на водите" в Министерство на околната среда и водите пред в. "Капитал". Той констатира, че водосборът там идва от 221 метра надморска височина и слиза на нула. Няма нито река, нито язовир - наводнението е предизвикано само от количеството дъжд. "Всяка река надолу по течението си става все по-широка. В "Аспарухово" е обратното, като основното дренажно дере с времето се е свивало. Кварталът така е застроен, че играе ролята на бараж. Река е временно или постоянно съсредоточаване на води и там не трябва да има нищо", допълни Личев.

Водата трябва да има откъде да се оттича, като при неправилното застояване на квартала, тя може да се оттича само през къщите. По думите на Личев, става въпрос за съобразяване с елементарни топографски условия, които би трябвало да са залегнали в елементарните изисквания на всеки един градоустройствен план. "Вече ми се струва, че на много места са скрити такива мини", коментира още той.

На същото мнение е доц. Георги Корчев, директор на НИМХ-БАН. "Няма природно бедствие, има човешка немарливост", казва той. "През последните години се наблюдава тенденция за интензивни валежи. Причината за наводненията обаче са непочистените речни корита. Деретата са превърнати в нерегламентирани сметища." Според експерта от БАН, заради интензивните дъждове през последните дни във варненска област земята е силно напоена. Валежите минават точно през тези речни корита, превърнати в сметища.

Той е категоричен, че са пратили прогноза още в сряда на отговорните власти. "Изпратихме я още в сряда до кмета, областния управител, гражданска защита и пожарната и вдигнахме предупреждение. Беше обявен жълт код за тези области и това се вижда и сега на картата на сайта на НИМХ."

На 18-ти юни 2014 г. НИМХ БАН ф-л Варна в 13.10 ч. е изпратил по електронна поща „Предупреждение за очаквани повсеместни валежи и ..." до: Областен управител, Кмет и др. 5 длъжностни лица на гр. Варна и други кметове на Изт. Б-я, Пожарна и МВР Варна., пише до Moreto.net Иван Иванов - директор на НИМХ - Варна. Предупреждението засяга очакваните интензивни валежи, гръмотевични бури и градушки.

На 19-ти юни 2014 г. времето се определяше от преминаващ през Източна България средиземноморски циклон. В сутрешните часове и най-вече привечер в гр. Варна

На територията на "Аспарухово" са паднали валежни от 35 л. на кв. м, което означава, че през територията са минали около 140 млн. литра вода, обясни пред "Фокус" Олег Колев, гл. експерт "Свлачища" в община Варна. При изброените по-горе обстоятелства, тази вълна е била невъзможно да се спре.

Според официално писмо на НИМХ-Варна , разпространено до медиите, на 19-ти юни 2014 г. времето се е определяло от преминаващ през Източна България средиземноморски циклон. В сутришните часове и най-вече привечер в гр. Варна е имало силен валеж от дъжд, придружен с гръмотевична дейност. Количеството на валежа за денонощието е около 50 l/m², като само валежа, измерен в метеорологична станция Варна, намираща се в района на сп. „Почивка" в периода 18.00 – 20.00ч. е около 35 l/m². Максималния интензитет на валежа на моменти е достигал 140-200 mm/h. При анализа на спътникова и радарна информация е възможно да се допусне, че сумата на валежа в кв. „Аспарухово" и южно от него да е достигнал и над 50 mm за посочения период. Този валеж предизвика наводняването на ниските части на квартала.

Една от причините за наводнението е и преувлажнената почвата от предните дни, в която не попива валежа, а се оттича единствено като повърхностен отток. За пример при валеж от около 50 mm и територия 1 km², през определен створ ще преминат 50000 m³.

Респективно, ако едно дере, както е случая с това над кв. „Аспарухово" е около 4 km² по улиците/улица/ на квартала са преминали 200 000 m³ вода за 2-3 часа. Това представлява водата на един малък язовир.

0 коментара:

Публикуване на коментар