Бюлетините, с които ще се гласува на изборите, може да изглеждат като фактури. Всяка от тях ще е с персонален номер и ще се откъсва от кочан.
Това е една от идеите, залегнали в новия Изборен кодекс, който днес временната комисия ще започне да разглежда. Той бе подготвен след дълги обсъждания с партии и граждански организации. Всички техни идеи бяха обобщени през август от експертите към комисията, оглавявана от Мая Манолова от БСП.
Оказа се, че проектът е една от най-строго пазените тайни в парламента в момента. Пълният текст са виждали само лидерите на групи в управляващата коалиция, а някои от депутатите са запознати само с отделни глави. Кодексът е предоставен и на членовете на специално създадена комисия от юристи към "Позитано" 20. Мая Манолова също отказа да коментира текстовете, преди да бъдат обсъдени в комисията.
В новия Изборен кодекс са разписани няколко вида защити срещу фалшифицирането на бюлетини. Оттук нататък те ще се печатат само в печатницата на БНБ, и то под строгия поглед на специални наблюдатели, които ще имат достъп по време на целия процес.
Предвижда се бюлетините, всяка от които с номер, да излизат в кочани също с номера. Така за всяка избирателна комисия ще се знае от кой до кой номер бюлетини са дадени. "Това ще пресече подмяната на чували с допечатани или бюлетини от други секции, което бе честа практика за манипулиране на изборните резултати досега", коментираха червени депутати.
Идеята е бюлетините да се късат от кочана не предварително, а пред самия избирател миг преди влизането му в тъмната стаичка. След това комисията ще проверява дали цифрите на бюлетината съвпадат с поредността от кочана.
Възможно е обаче номерът да бъде така записан, че да се дава възможност за неговото откъсване, след като бъде проверен от комисията, за да не се оплачат гражданите от опити за контролиране на вота им. Листчетата с номерата на бюлетините можело да се съхраняват в отделна кутия, която после да бъде добавена към чувала с бюлетините. Всичко това са идеи в работен вариант и тепърва ще се обсъждат, уточниха от временната комисия.
Не е ясно обаче как ще се реализира идеята за листове за гласуване от кочан, ако бъде въведена интегралната бюлетина с преференциален вот. Със сигурност в БСП нямат нагласа за връщането на отделните бюлетини за всяка партия.
Затова за момента обсъждат как точно да изглежда интегралната, но това било въпрос на техническо решение. Ако в нея бъдат изписани имената на всички кандидат-депутати, за да може да има преференциален вот, то тя ще стане много дълга, казват експерти.
Затова било възможно да се направи интегрална бюлетина за партията в национален план, а като вложки да се прилагат съответните листи с разместването на кандидатите в тях. Друг вариант било всички листи да се отпечатат в обща книжка, която да замени бюлетината.
Вече ще гласуваме освен със знака Х и с чавка. Това е друго от предложенията на Мая Манолова, разписано в кодекса.
Предвижда се на следващите избори машинното гласуване да се въведе експериментално в градове с над 20-30 хиляди души население. Паралелно обаче ще се запази и вотът в урна. Машинното гласуване също още не е изчистено технически. Идеята е в машина, подобна на банкомат, да се вкарва личната карта за идентификация на гласоподавателя. С "изплюването" ще се дава и баркод, с който ще се гласува на друга машина. Днес на членовете на временната комисия ще бъде раздаден непълен вариант, в който ще липсват спорните текстове за вида на избирателната система. Очаква се на обсъждане да бъде предложен вариантът на изборния експерт Михаил Константинов за въвеждането на немската система.
Друга спорна за партийните централи тема - гражданските листи, също ще липсва в предложените текстове. Идеята бе лансирана от граждански организации по време на дискусиите по проекта. Те поискаха да се даде възможност на национален инициативен комитет да регистрира листи за участие в национален вот. Запознати разкриха обаче, че и БСП, и ДПС са против въвеждането на гражданските листи. "Не може така да се заобикаля Законът за политическите партии. Всички ние сме подложени на сериозен контрол, а инициативни комитети ще може да се сформират без никакви критерии", коментираха от "Позитано" 20.
0 коментара:
Публикуване на коментар