Държавата ще осигурява квартири на учители в малки селища или труднодостъпни райони

четвъртък, 12 септември 2013 г.

Share this history on :
Държавата ще осигурява жилища на учителски семейства, които се съгласят да преподават в малки селища или труднодостъпни райони в страната, съобщава „24 часа". Това ще е една от мерките, които ще предприеме министерството на образованието, за да привлича преподавателски кадри в системата.
Според прогностичните данни повече от 50% от учителите ще се пенсионират през следващите 10 години, а едва 3% са на възраст под 29 г. Това съобщи министър проф. Анелия Клисарова, дни преди началото на новата учебна година. Тя лично щяла да преговаря да се отпускат заеми с преференции на младите хора, които изберат да станат педагози. Това ще е част от социален пакет, за чието изработване се води дискусия.
Ще се въведе понятието стажант-учител. В 4-и и 5-и курс студентите от педагогическите специалности ще могат да работят в училище и срещу това да получават минимална работна заплата.
Ще се увеличи държавната поръчка в педагогическите специалности. Стипендиите пък ще са повече и по-високи.
При увеличаване на квалификацията си учителите ще имат и финансов стимул.
В момента учителите у нас са 127 125. Те са разпределени равномерно по предмети. В бройката влизат и ресурсните учители, педагогическите съветници и психолозите.
Има недостиг на педагози по английски език, и то в малките населени места, каза още проф. Клисарова, цитирана от "24 часа".
Заместник-министърката Мукаддес Налбант обяви, че министерството е длъжник по отношение на осигуряването на логопеди в училище. Трябва да засилим работата с децата, които имат комуникативни проблеми, допълни тя.
Министерството било непрекъснато във връзка с регионалните инспекторати, за да получава информация къде от какво има нужда.
За да не се закриват паралелки в малките населени места, както и в професионалните училища, ще се направи поправка в Закона за народната просвета.
Паралелката ще се запазва, дори в нея да са се записали само 12 деца, досега трябваше да има поне 18. На този етап това ще става с решение на министъра след преценка на комисия.
В бъдещия закон за предучилищното възпитание и училищното образование пък ще бъде записано, че паралелка ще има, когато учениците са между 12 до 28. Тогава решението няма да взема министърът, а регионалният инспекторат.
Това е нашата воля да не закриваме паралелки, каза министърът проф. Клисарова. Голяма роля изиграли и кметовете, които си пазят училищата.
До 16 септември беше удължен срокът на анкетата, в която учителите трябва да се произнесат какво смятат, че трябва да влезе от творбите на класиците в програмата по литература. Това стана по молба по директорите на регионалните инспекторати. Следващата седмица предстои среща с Асоциацията на учителите по български език и литература, а по-късно ще се проведе и специална кръгла маса.
 

0 коментара:

Публикуване на коментар