На 21 януари отбелязваме деня на родилната помощ по нов стил. Това е празникът, който знаем още като Бабинден. В много болници и АГ-отделения в страната ще се проведат редица тържества.
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.
Според традицията на Бабинден майките с деца от една до тригодишна възраст да отиват на чешмата преди изгрев слънце и да налеят прясна вода. Те трябва да пуснат стрък босилек или здравец в съда с водата. След което трябва да отидат при бабата, която им е "бабувала" и да й "полеят" заедно с нова кърпа и сапун. Пешкирът се дарява на бабата, но тя не се избърсва в него, а в полите на невестите, за да раждат лесно и да са плодовити.
Бабата трябва да закичи невестата с китка здравец, която да върже с "мартеничка".
В много райони на страната майките водят децата си до 3-годишна възраст при бабата, която ги е изродила.
Снимка: Център Калей
0 коментара:
Публикуване на коментар