Членовете на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента приеха с единодушие становището, но с особеното мнение на "Атака", стратегическите приоритети на страната на споразумението за партньорство с ЕК за периода 2014 – 2020 г., съобщи държавният глава Росен Плевнелиев..
"Около становището, че изпълнението на споразумението, включително и усвояването на европейски средства, е важно за устойчивото развитие на страната, се обединиха всички членове на КСНС", допълни президентът. Политическите партии и институции да положат съвместни усилия за постигане на заложените цели за развитие на стратегията "Европа" 2020 е другият консенсусен приоритет около, който се е обединил партийният и държавният елит на заседанието при президента.
КСНС възложи на Министерския съвет да организира информационна кампания за изясняване проекта на споразумение за партньорство и правителството да отчита всяка година свършеното по него, каза още Росен Плевнелиев след заседанието.
В програмата са формулирани 8 стратегически приоритета на страната. Президентът изброи: подобряване на достъпа и повишаване на качеството на образованието, обучението и качествените характеристики на работната среда, постигане на устойчиво интегрирано регионално развитие, развитие на аграрния отрасъл, намаляване на бедността, подкрепа на иновациите за повишаване на конкурентоспособността, укрепване на институционалността, енергийна сигурност, подобряване на транспортната свързаност и достъпа до пазарите.
„Членовете на Консултативния съвет за национална сигурност приемат, че изпълнението на споразумението, усвояването на европейски средства в максимален размер е от изключително значение. Политическите партии и институциите трябва да положат съвместни усилия за постигането на тази цел", подчерта президентът Росен Плевнелиев.
В съответствие с целите на Стратегията "Европа 2020" и Националната програма за развитие "България 2020" в Споразумението за партньорство са формулирани четири приоритета за Европейските структурни и инвестиционни фондове за периода 2014 – 2020 г., както следва:
Приоритет 1: Образование, квалификация и заетост за приобщаващ растеж, който обхваща подприоритетите: Заетост и трудова мобилност, Социално включване и Образование, обучение и учене през целия живот;
Приоритет 2: Научни изследвания, иновации и инвестиции за интелигентен растеж, който обхваща подприоритетите: Повишаване на конкурентоспособността и ресурсната ефективност на МСП, НИРД и иновации, достъп до и използване на ИКТ;
Приоритет 3: Свързаност и зелена икономика за устойчив растеж, който обхваща подприоритетите: Свързаност (външна и вътрешна), Преминаване към нисковъглеродна икономика, енергийна и ресурсна ефективност, Климат и климатични промени, превенция и управление на риска, Околна среда и опазване на природното богатство;
Приоритет 4: Добро управление и достъп до качествени обществени услуги, който обхваща подприоритетите: Административна ефективност и качествена съдебна система; Достъп до качествени обществени услуги и ефективно прилагане на електронното управление и правосъдие.
Консултативният съвет за национална сигурност се обедини около следните предложения до държавните органи и институции:
► Министерският съвет да организира и проведе информационна кампания за разясняване на проекта на Споразумение за партньорство – приоритети, финансиране, срокове. Изпълнението на Споразумението за партньорство в контекста на Националната програма за развитие България 2020 да се отчита ежегодно пред обществеността.
► Членовете на КСНС приемат, че изпълнението на Споразумението, включително и усвояването на средствата от европейските фондове в максимален размер е от важно значение за устойчивото икономическо развитие на страната и просперитета на българските граждани и се обединяват, че политическите партии и институциите трябва да положат съвместни усилия за постигането на тази цел.
► Всички институции да работят последователно за ефективно и прозрачно изпълнение на Споразумението за партньорство, като запазват и надграждат необходимия за това капацитет. Снимка: "Преса"
0 коментара:
Публикуване на коментар