Комуникацията, чрез която се предават аудиовизуални произведения на изкуството като музика, видеоклипове и филми, вече ще е забранена.
Това предвижда договорът за аудиовизуалните изпълнения, който правителството предлага на Народното събрание за ратификация.
Той бе одобрен от кабинета миналата сряда. Тогава министърът на културата Петър Стоянович отказа да обясни какво предвижда договорът и как ще се отрази в България.
Този текст в документа дава основания да се преследват вече торент тракерите (сайтове, през които става размяната на линкове за обмяна на файлове с музика и филми), обясниха експерти от културното министерство. До момента тракерите не попадаха под ударите на закона, защото реално през тях не минаваха самите песни и филми, които са защитени с авторски права.
Забраната за комуникация с аудио-визуални продукти дава право да се преследват както хората, които ги предоставят, така и тези, които теглят чрез тракерите.
Договорът от Пекин, както е известен документът, бе подписан през юни 2012 г. Въпреки че го подписа, ЕС имаше сериозни притеснения, че така се нарушава свободата на комуникацията в интернет.
Договорът предвижда най-малко 50-годишен срок за авторските права.
Изпълнителите ще имат и т.нар. морални права върху своите произведения. Това означава, че един певец ще може да забрани да бъде направен кавър на негова песен, ако не хареса новата версия.
0 коментара:
Публикуване на коментар