Да се премахне правото на 20 дни платен годишен отпуск на жените за периода, в който са били по майчинство. Това настоява Българската стопанска камара (БСК). Предложението е в пакет от мерки на организацията за промени в Кодекса на труда, който нагорещи страстите със синдикатите. „Няма логика работодателят да плаща 40 дни платен отпуск на служител, на който държавата е дала възможност за 2 г. отпуск по майчинство, при положение, че след изтичането на този отпуск той е деквалифициран", коментира изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
От КНСБ се обявиха против идеята с аргумента, че зад гърба им се отнемат права на работещите. Шефовете на синдиката нарекоха лансираните мерки възмутителни и поискаха извънредна тристранка.
Освен преразглеждане на правото на годишния отпуск, от БСК предлагат и съкращаване на срока на майчинството за сметка на повишаване на размера на обезщетението в съответствие с практиката в ЕС. В Белгия на третия месец след раждането жените почвали работа, във Франция и Германия отпускът по майчинство е 6 месеца, в Испания – 4, а в Швейцария 6 седмици.
Дългото майчинство звучи социално приемливо, но не е изгодно нито за икономиката, нито за жените. Трябва да им се даде възможност да избират – или по-високо платено майчинство за по-кратък срок или по-дълго оставане в къщи, но срещу по-малко пари, смятат в БСК.
Още по времето на ГЕРБ депутати лансираха идея майчинството да се съкрати на 5 месеца, а през това време жените да получават обезщетение в размер на 100% от заплатата си преди раждането. Отпускът за бременност и раждане сега е 410 дни с обезщетение 90% от заплатата. От 1 януари 2014 г. то се изчислява върху дохода, върху който жените са се осигурявали 18 месеца назад. Преди това беше 24 месеца. За гледане на дете от 1 до 2 г. се дават 340 лв.
0 коментара:
Публикуване на коментар