България ще се раздели на 4 или на 6 зони. В центъра на всяка от тях ще има база за спешна медицинска помощ с хеликоптери.
Целта е до всяка точка в държавата да се стига най-много за 30 минути.
С обратния курс - 60 минути. Така се покрива т. нар. златен час- времето, което се смята за критично за оцеляване на болен или пострадал.
Това предвижда разработка на Министерството на транспорта за спешната помощ по въздух, като абревиатурата на тази услуга е ХЕМС. Във всеки от тези кръгове, които са с радиус 120 км и се прелитат за 30 минути, има два по-малки. Първият е с радиус 80 км, които се изминат за 20 минути, средният е 100 км и се покрива за 25 минути.
В едната схема базите са в София, Велико Търново, Банско и Бургас, а във втория вариант - в София, Велико Търново, Бургас и Пловдив.
В тях ще има денонощно дежурство на хеликоптери с оборудване и медицински екипи, както и комуникации със спешните центрове и с болниците.
Първият медицински хеликоптер пристигна у нас през юни миналата година. Той може да поддържа скорост от 240 км/ч с продължителност на полета до 2 часа. Той може да осъществява спасителни мисии на височина до 4500 м и има специално оборудване за работа в планински райони.
Разполага със система за пациентски мониторинг и кардиостимулация Corpuls 3, комбинираща 12-канално ЕКГ, бифазисна дефибрилация в ръчен и автоматичен режим, капнограф, екстракорпурален пейсър, адхезивни електроди. Уредът измерва неинвазивно кръвно налягане, сатурация и периферен пулс, температура на 2 канала. Данните се записват и могат да се принтират на 6-канален принтер, като дори от въздуха могат да се изпращат в съответната болница. Допълнително на хеликоптера са инсталирани кислородна инсталация и бутилки. Оборудван е също така със специална носилка и външна лебедка за извеждане на пострадали от трудно достъпни местности.
0 коментара:
Публикуване на коментар