Отопляващите се на твърдо гориво ще трябва да монтират филтри за пречистване на въздуха

понеделник, 15 юни 2015 г.

Share this history on :
Домакинствата, които се отопляват с твърдо гориво ще получат филтри за пречистване на въздуха. Това е една от мерките, които МОСВ ще финансира по приоритетна ос за подобряване качеството на въздуха. По нея България разполага с общо 120 млн. лв., съобщава "Монитор". Филтрите за пречистване на въздуха от пушещите комини ще се раздават на семействата, които живеят в най-замърсените региони и се отопляват с дърва и въглища. Работна група ще обмисля какви още мерки да предприеме в борбата за по-чист въздух.
Имаме 29 общини с мръсен въздух
.
Когато разработват програмите си общините ще трябва да изготвят конкретни мерки за справяне с проблема, а ние ще финансиране тези дейности, обясни пред "Монитор" екоминистърът Ивелина Василева. Общините с негоден въздух ще могат да разчитат на европейско финансиране и за подмяна на автобусите от градския транспорт. Някои от кметовете пък могат да кандидатстват за изграждане на зелен пояс в населените места или ограничаване на интензивното движение в централните частни на градовете. По данни на Европейската агенция за опазване на околната среда българите дишат най-мръсния въздух на Стария континент. Причината е високата концентрация на фини прахови частици.
Четири от петте града с най-мръсен въздух в Европа са български-Перник, Пловдив, Плевен и Добрич. Хегемонията на най-мръсните български градове е нарушена единствено от Краков, Полша, който е на трето място в петицата.
Сред градовете с наднормено запрашаване у нас са и София, Хасково и Велико Търново. На другия полюс са Бургас и Враца, където въздухът е най-чист. Въпреки това последният доклад на Изпълнителна агенция "Околна среда" за 2013 година показва, че 92% от нашенците вдишват въздух с вредни вещества, при средно 41% за ЕС. Затова страната ни е една от 17-те членки, срещу която има
наказателна процедура
за надвишаване на нормите за фини прахови частици. И през 2013 година замърсяването с фини прахови частици продължава да бъде основен проблем за качеството на атмосферния въздух в страната, отчита последният доклад за състоянието и опазването на околната среда в България. Високите концентрации на фини прахови частици са причина за повишените сърдечно-съдови и респираторни заболявания, рак и инсулти, твърди пък доклад на Световната
здравна организация. Според проучванията мръсният въздух е причина за смъртта на 3,7 млн. души по целия свят през 2012 година.

2 коментара:

Анонимен каза...

ako пръдна, трябва ли да слагам филтър на изхода

Анонимен каза...

..на гол тулум, чифте пищови..

Публикуване на коментар