Безвизов режим за турците и €3 млрд. в сделката за бежанците

неделя, 29 ноември 2015 г.

Share this history on :
Европейският съюз предлага 3 млрд. евро на Турция за период от две години, които да се използват за затягане на граничния контрол и за подобряване на условията на живот на бежанците и мигрантите, които са на нейна територия, съобщи Би Би Си.
Турският премиер Ахмет Давутоглу ще се срещне днес с лидерите на ЕС в Брюксел, за да постигнат споразумение за ограничаване на потока от мигранти към Европа.

Турция очаква да получи пари и политически отстъпки,

а в замяна да затегне граничния си контрол и да държи бежанците в страната на нейна територия. Самият Давутоглу заяви, че се надява това да е „исторически ден" в отношенията на Турция с ЕС.
Все още не е решено каква сума ще трябва да даде всяка страна-членка на ЕС и как точно ще бъдат похарчени парите.
Освен това Анкара се надява, че ще бъде даден нов тласък на дългогодишното ѝ заявление за членство в ЕС. Той иска да бъдат премахнати визовите ограничения за турските граждани, пътуващи из Европа.
Кореспондентът на Би Би Си в Турция обаче отбелязва, че сред някои членове на ЕС има нежелание да се поклонят твърде дълбоко на Турция. Те изразяват опасения относно уважението на турското правителство към демокрацията и върховенството на закона.
Кореспондентът обаче признава, че огромният поток мигранти, който залива Европа и кара дори силна икономика като Германия да се задъхва, означава, че

Турция държи козовете в тези преговори и ще ги използва.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск подчерта, че никакво споразумение с Турция няма да е достатъчно, за да се справи Европа с най-тежката миграционна криза след Втората световна война, ако блокът не контролира строго външните си граници.

Той добави, че днешната среща в Брюксел трябва да активизира отношенията между ЕС и Турция, която по думите му е ключов партньор на ЕС в борбата срещу тероризма и има важна роля както в сирийския въпрос, така и в ситуацията в Кипър.
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че споразумение между ЕС и Турция ще внесе ред в миграционните потоци, предаде Ройтерс. „Основна част от този план за действие ЕС-Турция ще бъде как можем да заменим нелегалната миграция с легална миграция, как можем да подобрим положението на бежанците вътре в Турция", каза Меркел.

Според френския президент Франсоа Оланд планът за действие на ЕС и Турция за миграцията ще позволи бежанците да останат в Турция,

„по-близо до страните си на произход", вместо да идват в Европа. „Днес ни е необходимо споразумение, което ще позволи да бъде задействан планът за действие", подчерта Оланд.
Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, който също говори преди срещата, подчерта: „Само заедно ще можем да спрем миграционните потоци. Трябва ни споразумение с Турция".
Шефът на европейската дипломация Федерика Могерини изтъкна важността от поддържането на цялостен диалог с новото турско правителство по въпроси като миграцията и бежанската криза от една страна и от друга – съживяването на преговорите за присъединяване, което по думите й идва „заедно с нови инвестиции от турска страна" в основни принципи като човешките права, медийните свободи и необходимостта от рестартиране на мирния процес с кюрдите.
Белгийският премиер Шарл Мишел заяви, че Турция не може да получи „празен чек" от ЕС, , предаде АП. Мишел подчерта също, че Турция е „далеч от членството" и „е нужен още много напредък".
Гръцкият премиер Алексис Ципрас изрази увереност, че лидерите на ЕС ще успеят да направят важни стъпки по отношение на процеса по присъединяването на Турция. „В същото време обаче ние трябва да сме сигурни, че Турция и турските власти ще направят каквото е нужно, за да намалят мигрантските и бежански потоци", добави той.

0 коментара:

Публикуване на коментар