Ограничението за кешови плащания може да бъде намалено с 5 000 лева

вторник, 23 юни 2015 г.

Share this history on :
Ограничението за плащания в брой може да бъде намалено от 15 хил. лв. на 10 хил. лв., съобщи премиерът Бойко Борисов вчера на кръгла маса за сивата икономика.
Финансовият министър Владислав Горанов потвърди, че промените в закона за ограничаване на кешовите плащания ще бъдат инициирани възможно най-скоро, но не се ангажира със срок.
Сегашните разпоредби бяха приети в началото на 2011 г. Първоначално се предлагаше да се забранят разплащанията над 5000 лв. В парламента обаче прагът бе вдигнат на 15 000 лв. Глобата за нарушители е от 25% до 50% от сумата.
Едрият бизнес отдавна настоява да бъдат въведени по-строги ограничения за кешовите плащания като мярка за ограничаване на сивата икономика. В страните от Централна и Западна Европа горната граница на допустимите плащания в брой е от порядъка на 2-3 хил. евро, пише Труд.
Данни на Асоциацията на индустриалния капитал в България и Националния център „Икономика на светло" показват, че сенчестият сектор у нас леко се е увеличил през миналата година и в момента е около 30%.
Премиерът Бойко Борисов обясни влошаването на ситуацията през м. г. с политическата нестабилност. Според него обаче през 2015 г. резултатите ще бъдат много по-добри. „Нашата задача е да свалим сивата икономика на една трета от това, което е в момента, а защо не и на една втора", каза министър-председателят. Според него тези цели са съвсем реалистични и делът на сивия сектор би могъл да се свие до 12% през 2020 г.

0 коментара:

Публикуване на коментар