Ще атестират учители и директори на училища на всеки четири години

вторник, 23 юни 2015 г.

Share this history on :
Учители и директори на училища ще бъдат атестирани на всеки четири години от атестационна комисия, като в резултат на атестацията ще могат да бъдат освобождавани от длъжност. Това предвиждат текстове от новия закон за училищно и предучилищно образование, които бяха приети окончателно на второ четене от парламентарната комисия по образование.
Атестирането се въвежда за първи път като в закона е записано, че това е процес на оценяване на съответствието на дейността на учителите, директорите и другите педагогически специалисти с професионалния им профил и със изискванията за изпълнение на длъжността, както и стратегия за развитие на детската градина, училището или центъра за подкрепа на личностно развитие, а за директорите - и на управленската им компетентност.
Атестирането ще се извършва на всеки 4 години от атестационна комисия, определена от работодателя, съгласувано с педагогическия съвет. При атестиране на директорите в състава на комисията задължително се включват представители на работодателя, на финансиращи орган (когато е различен от работодателя), на педагогическия съвет, на регионалното управление на образованието, както и родител от Обществения съвет.
Самите Обществените съвети са друга новост в закона, макар според опозицията те да дублират ролята на училищните настоятелства. При атестиране на учители и други педагогически специалисти в комисията ще влизат представител на работодателя, на регионалното управление на образованието и на педагогическия съвет.
Скалата на оценяване, критерии и процедурата за атестиране се определят в държавния образователен стандарт за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. Освен за кариерното развитие, оценката може да служи и за насочване за повишаване на квалификацията и поощряване на дадения специалист.
При получена най-ниска оценка от атестирането работодателят и атестационната комисия ще анализират причините и ще изработят план за методическо и организационно подпомагане на получилия ниска оценка учител, директор или друг педагогически специалист. В тези случаи в срок от една година ще се извършва повторно атестиране и ако и тогава е получена най-ниска оценка, лицето ще се освобождава от длъжност при условията на чл. 328, ал. 1 т. 5 от Кодекса на труда.
От ГЕРБ считаме, че мандатността на директорите не е добър вариант, тъй като това ще доведе до политизиране на система от една страна, а от друга страна - няма как на четири години да предизвикваме такова голямо сътресение и да сменяме близо 5000 директори в цялата система", обясни идеята на този вариант председателят на просветната комисия Милена Дамянова.
Когато един директор или педагогически специалисти работи добре или постига добри резултати неговата смята не е добра за системата, категорична бе тя. С атестирането се дава възможност за обективна преценка, публичност и прозрачност на комисиите.
Предстои образователното министерство заедно със синдикалните и работодателските организации да разработят така критерии за атестиране, че да няма спекулации и да се избегнат рискове. По отношение реакцията на част от частните училища по повод приетите на предишно заседание текстове, които ги задължават да осъществят и безплатен прием, ако се използват от държавна издръжка, Дамянова коментира, че това се случило по предложение на Реформаторския блок и все пак е крачка напред. И в момента има частни детски училища и градини, които приемат безплатно - процентът е доста по-нисък, но така или иначе комисията се обедини около това предложение, коментира Дамянова. Приетите текстове гласят, че частните училища ще трябва да приемат 20% ученици на свободен прием.

3 коментара:

Анонимен каза...

bravo na olimpiiskite rbg championi ot Girmen, Vidin, Pazarjik, Pernik, Kustendil, Orlandovci, Faculteto, Stolipinovo, Katunica...!

Анонимен каза...

bravo, kato testovete na bg samoleti, bg raketi, bg korabi, bg helikopteri i bg vlakove!

Анонимен каза...

да има атестации за депутатите.Седят в парламента по пет мандата.

Публикуване на коментар